Pompy Ciepła

Odnawialne Źródła Energii

Doradztwo

doradztwo pompy ciepła

Sprzedaż

sprzedaż pomp ciepła

Montaż

montaż pomp ciepła

Serwis

serwis pomp ciepła

Jesteś tutaj: www.pompa-ciepla.net / zasada działania pomp ciepła

Zasada działania pomp ciepła

Pompy ciepła należą do urządzeń pozwalających na przemianę ciepła będącego w niskiej temperaturze do ciepła o podwyższonej już temperaturze. Źródłami wspomnianego ciepła może być jedno z dowolnych żywiołów do których należą woda, grunt oraz powietrze.

Przy pomocy pompy jesteśmy w stanie uzyskać ciepło wprost z otoczenia, a następnie wykorzystać je do ogrzania naszego domostwa. Pompę ciepła można również wykorzystać do innych celów niż tylko ogrzanie pomieszczeń, bo doskonale nadaje się ona do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w czasie lata sprawdzi się w schładzaniu pomieszczeń. Wracając jednak samej zasady działania tego urządzenia to zadaniem pompy ciepła czerpanie energii cieplnej z medium o niższej temperaturze do pomieszczenia o wyższej ciepłocie. Tego rodzaju działanie może budzić skojarzenia z pompowaniem ciepła, co zresztą doświadczamy każdego dnia. Idealnym wręcz przykładem w jaki sposób działa pompa ciepła jest opis działania lodówki lub zamrażarki.

Z jedzenia jakie umieścimy w lodówce jest wypompowywane ciepło, które jest następnie oddawane do na zewnątrz lodówki. Jak widać lodówka ogrzewa ciepłe pomieszczenie zabierając ciepło z zimnego wnętrza. Teraz dobrze będzie jeśli wyobraźmy sobie, że do środka lodówki wpada w nieustannym obiegu ciecz o temperaturze 10 stopni i oziębieniu w lodówce ma temperaturę o połowę niższą po czym wypływa z lodówki. Wtedy też jest ponownie zrzucana do kolejnej studni. Cały czas woda daje ciepło będąc w lodówce, które zabierane i wydzielane na zewnątrz do pomieszczenia.

W ten mniej więcej sposób działa pompa ciepła jaką mamy w domu, ale żeby mogła prawidłowo funkcjonować warunkiem koniecznym jest prąd elektryczny do jej zasilenia. Jak więc widać podczas jej użytkowania pompa pobiera prąd, lecz nie jest on bezpośrednio źródłem ciepła, bo to pochodzi z opisanych na początku naturalnych źródeł. Kluczową sprawą w przypadku pompy ciepła jest to, aby przepompowywała ona jak najwięcej energii cieplnej przy jednoczesnym minimalnym zużyciu prądu. Tego rodzaju sprawność określana jest współczynnikiem COP. COP jest tym większy, im bardziej marginalna jest różnica temperatur pomiędzy źródłami górnym i dolnym.

Kompleksowe instalacje pomp ciepła

pompa ciepła Buderus, pompy ciepła Nibe

Oferujemy Państwu kompleksowy montaż pomp ciepła, od projektu, odwierty pod sondy kolektora, pełną instalacje aż po pierwsze uruchomienie oraz serwis pomp ciepła. Zapewniamy profesjonalne podejście do każdego projektu oraz pomoc przy nurtujących pytaniach.

Polecamy pompy ciepła Buderus oraz pompy ciepła NIBE. To nowoczesne urządzenia grzewcze, które przy bezobsługowej ingenercji użytkownika, ekologicznie ogrzeją dom oraz przygotują ciepła wodę użytkową.

Zgłoszenie ofertowe »